Ahmet Ziya Sekendiz (İstanbul), Türk yazar, senarist, yönetmen. Beykent Üniversitesi Sinema – TV Yüksek Lisans Mezunudur.

Devlet memuru ailenin iki çocuğundan biridir. Ortaokul yıllarında, sinema ve TV ilgisi nedeniyle kısa filmler çekmeye ardından da ufak çaplı seslendirmeler yapmaya başladı. Lise sonrası 6 sene kalacağı Orta Asya’ya gitti. Burada üniversite eğitimi yanında, web sitesi yöneticiliği yaptı. Bişkek’te yayın yapan Radio Almaz’da Bilişim Bişkek adlı programı hazırlayıp sundu.

2002 yılında Türkiye’ye döndü. Merlin Yayınları çatısı altında Rusça Öğreniyorum adlı interaktif dil öğrenim programını yayınladı. Çeşitli Rusça eğitim kitapları çıkardı. 2004 yılında Yüzbaşı Volkan Bütün Maceralar adlı çizgi roman serisini çıkardı. Seri 5 sayı sürdü.

Parıltı Yayınları, IQ Yayınları, Timaş Yayınları, Demirbaş Yayıncılık, Yuva Yayınları ve başka yayınevleri için yazarlık, çevirmenlik ve grafik tasarımcılığı yaptı. Hoz Comics için Dylan Dog çizgi roman serisini çevirdi. Aynı seride köşe yazıları kaleme aldı.

2011 yılında Efor Ajas için Fehmi Demirbağ’ın yarattığı Herotürk adlı çizgi roman karakterinin maceralarının senaryolarını yazmaya başladı. Aynı yıl, aynı firma için, Manas Evleri’nin sponsorluğunu üstlendiği Battal Gazi: Yedi Deniz’in Hikayesi adlı filmin senaryosunu, yazar H.Said Yeleğen ile birlikte kaleme aldı.

2014 yıllında haftada bir cuma akşamları Youtube’dan canlı yayınlanan “Sinemadan Muhabbet” adlı programı Akademisyen Semih Göncü ile beraber hazırlamış ve sunmuştur.

Reklam – tanıtım filmleri, kısa filmler çekmekte ve yazarlık-senaristlik yaşamını sürdürmektedir.

Yapıtları

Tezuka’dan Miyazaki’ye Anime ve Manga

Başlangıcından Günümüze Japon Sineması

Dylan Dog, Teksas ve başka çizgi roman çevirileri

Bugünün Çocuklarına Masallar ve Bugünün Çocuklarına Hikayeler ile diğer masal kitaplarının çevirileri

Masal Dünyası adlı kitap. Çeşitli telif masallar.

Rusça Öğreniyorum dil öğrenim programı

Turizmciler için Rusça (Araylım Kanatovna Ceylan ile)

Herotürk: Sihirli Yelek ve Marko Polu’nun Hikayesi Çizgi roman senaryosu

Herotürk: Battal Gazi ve Yedi Deniz’in Efsanesi Çizgi roman senaryosu

Herotürk: Evliya Çelebi ve Umudun Kanatları Çizgi roman senaryosu

Yazdığı veya yönettiği filmleri

Sadece Bir mesaj (2012 Kısa Film- Senaryo & Yönetmen)

Yabancı Çizgi Romanların Türk Sinemasındaki Yansımaları (2016 Belgesel- Senaryo & Yönetmen – Yüksek Lisans Tez Çalışması)

Şeker Dükkânı 2018 (Sinema Filmi), Yapım, Yönetim, Senaryo