BÜYÜKÇEKMECE İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilay Şubesinin ortaklaşa düzenlediği Fehmi Demirbağ’ın Hayal Fabrikası projesinde ödüller sahiplerini buldu!

Sevgili Gençler;

Kişi, ne denli bilgili olursa olsun, belleğine güvenmemelidir. Çünkü, zamanla birçok şey unutulabilir. Bu nedenle, unutulmaması gereken şeyler, yazıya geçirilmelidir. Yazının bulunması, insanlık için çok büyük bir devrim olmuştur. Sözlü olarak aktarılan bilgiler, kulaktan kulağa geçerken birçok değişikliğe uğrar. Kimi önemli konular unutulur. Ama yazıya geçirilen bilgiler, gelecek kuşaklara hiçbir değişikliğe uğramadan aktarılır. Böylece, insanlığın binlerce yıllık birikimi, kuşaktan kuşağa aktarılmış olur. Bilindiği gibi insan ömrü sınırlıdır. Ancak insanlık dünyada var olmayı sürdürecektir. Yeni kuşaklar, kendilerinden önceki kuşakların birikiminin üstüne yeni değerler ekleyerek daha güzel bir dünya için çalışmayı sürdüreceklerdir. Böylece, kesintisiz bir biçimde uygarlık gelişip ilerleyecektir. Bunu sağlayan da yazıdır. Bilginler ve sanatçılar, insanlığın gelişmesi için en dinamik güçlerdir. Ancak bunların çalışmaları yazıya geçirildiği ölçüde gerçek değerini bulur. Bugün, yüzlerce yıl öncesinin bir destanı, şiiri, romanı bizi ne denli etkiliyor. Eğer yazı olmasaydı bunların büyük bölümünü yitirmiş olacaktık. Örneğin, Türk destanları zamanında yazıya geçirilemediği için bugün elimizde olan özetleri ile yetinmek zorundayız. Bunların elimizde bulunan kısaca konuları bile, insanlık için hazine değerindedir. Atalarımızın nasıl düşündüklerini, nasıl yaşadıklarını bu metinlerden anlayabiliyoruz. Bu destanların tümü yazıya geçirilmiş olsaydı, şimdi tarihimizi, geçmişimizi daha ayrıntılı bilmiş olacağımız gibi, bunların anlatımı ile beslenen sanatımız da daha yetkin olacaktı.

Okumak yüce yaratıcıyla konuşmaktır. Okursan ölülerle konuşursun. Yazarsan doğmamış nesillerle. Okur-yazar olmak bir zaman makinasının yolcusu olmak demektir.

Hergün bir sayfa yazarak kısa süre içerisinde elinde tutmuş olduğun bu kitabın yazarı sen olacaksın.

Unutma;

Hedefimiz haftada bir kitap okuyarak senede bir kitap yazabilmek.

Yani hem okur hem de yazar olmak…

Yazarlık yolculuğunda sana başarılar diliyorum.

Yazmasam çizsem olur mu diyenlere; neden olmasın diyoruz. Yeter ki elinizden kağıt ve kalem düşmesin.

Hayal Fabrikası ile ilgili Basında Çıkan Bazı Yazılar:

Haberler.com Hayal Fabrikası Haberi 

Haber 7 Hayal Fabrikası Haberi

Gazete Damga Hayal Fabrikası Haberi

Hayal Fabrikası Projesi görsellerinin büyük halleri için üzerlerine tıklayın.