Başakşehir Belediyesi Çizgi Roman Okulu Sergisi Açıldı

Başakşehir Çizgi Roman Okulu Sergisi 2022

Başakşehir Belediyesi Çizgi Roman okulu yıl sonu sergisi Kahramanlar Başakşaksehir’de yeni belediye hizmet binasında açıldı. Okulun kurucusu ve egitmen Fehmi Demirbağ, kursiyerlerinin çizdiği kahramanlarla çizgi film yapmak istediklerini söyledi.

Fehmi Demirbağ, Ahmet Ziya Sekendiz ve Nedim Polat’tan eğitim alan kursiyerlerin 150 eserinden oluşan sergi açıldı.

Çizgi roman eğitmenlerinden Fehmi Demirbağ, “Manga, anime ve Amerikan kültürü çizgi romanlar Türk toplumunda da sık sık kullanılıyor. Biz de kendi hikâyelerimizin üzerinden çizgi romanlar yapalım istedik. Çizgi Roman Okulu’nu hayata geçirdik. ‘Züğürt Ağa’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ gibi filmlerin çizimlerini yaptık. Küçük yaş ve lise olmak uzere iki grubumuz var. Küçük cocuklar derslere aileleri ile katılıyorlar ve veliler de öğrenci oluyor, çizim yapıyorlar. Bir nevi aile terapisi olarak da görebilirsiniz. Ev ödevleri verdik. Haftalık olarak izlediğiniz filmlerin özetleri çizmelerini istedik. Eserleri tişörtlere bastırdık” diye konuştu.

Demirbağ, “Egitimlerimizle aynı zamanda milli bir markanın da yolunu çiziyoruz. Bir sonraki aşamada çizgi film yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğitimine güzel sanatlar lisesinde devam eden otizmli öğrenci Hatice Kübra Avincan ise “Güzel sanatlar lisesinde okuyorum. Geniş bir hayal gücüm olduğu söyleniyor. Çizim yaparken kendimi ifade ettiğimi düşünüyorum. Bu eğitimlerde çizim ve detaylarım gelişti” değerlendirmesinde bulundu.

Baba Arif Süheyl Avincan da çizgi roman eğitimleri ile kızının sosyal yaşamda daha aktif hale geldiğini söyledi.

Başakşehir Belediyesi yeni hizmet binasında açılan sergi, 22 Haziran Çarşamba gününe kadar kadar ziyaret edilebilecek. Başakşehirli çocukların ebeveynleriyle birlikte katıldığı ve 5 ay süren Çizgi Roman Atölyesi’nde senaryo, resim ve drama eğitimlerinin yanı sıra sanat terapisi ve sanat tarihi işlendi.

Kaynak:dha

Leave Your Reply